Wakacje w Chorwacji (Split), czyli wszystko, co warto wiedzieć

Chorwacja – młoda republika usytuowana w południowej Europie ze stolicą mieszczącą w Zagrzebiu, to wymarzone miejsce dla turystów, którzy pragną spędzić czas miło, przyjemnie, ciekawie i przede wszystkim niedrogo.

Ten piękny śródziemnomorski kraj obejmuje szereg malowniczych wysp, na których usytuowanych jest wiele zabytkowych, czarujących miasteczek. Dlatego właśnie turystyka stanowi najsilniejszą gałąź chorwackiej gospodarki i pełni nadrzędną rolę w przynoszeniu dochodów mieszkańcom tego urokliwego państwa. Warto rozważyć czarter jachtów Chorwacja, by cieszyć się urokami Chorwacji z innej perspektywy.

Sam Split posiada szeroką ofertę lokali, gdzie można spędzić swoje urlopowe noce. Znaleźć można tu szereg hoteli, noclegów czy domów gościnnych. Bez wątpienia każdy urlopowicz znajdzie tam dla siebie dach nad głową. Apartamenty w Split charakteryzują się całkiem przyzwoitymi cenami. Koszt za jedno łóżko waha się od 10 do 60 euro na dobę. Mieści się tam 47 hoteli, w tym 3 hotele pięciogwiazdkowe, 22 czterogwiazdkowe, 42 trzygwiazdkowe oraz 1 hotel dwugwiazdkowy. Tak więc nie brakuje tu luksusowych kwater, co nie wyklucza jednak istnienia tych tańszych. Jeśli chodzi o Split – hotele są tu bardzo dobrze wyposażone. Każdy z nich posiada kuchnię z niezbędnymi akcesoriami. Wśród tych najbardziej komfortowych ceny zaczynają się od około 110 euro, a kończą na ponad 190 euro. Tańsze noclegi mieszczą się w przedziale cenowym od 20 do 50 euro za noc. Ponadto w mieście znajdują się apartamenty w 24 hotelach, pokoje gościnne w 16 hotelach, 3 schroniska, 2 ośrodki wypoczynkowe oraz rezydencje w dwóch hotelach.

Wiemy już co nieco zakwaterowaniu, ale co z dojazdem? Jeśli ktoś planuje podróż do tego magicznego miasta samochodem, nie ma większego problemu, gdyż trasę wypełnia sieć autostrad. Jednak w przypadku podróży koleją, warto wiedzieć, że niestety, nie ma bezpośredniego połączenia z Polski do Chorwacji. Z tego względu trzeba się liczyć z licznymi przesiadkami. Z Warszawy należy dojechać do chorwackiej stolicy z przesiadką w Budapeszcie. Wówczas mamy do wyboru dwie opcje dalszej podróży. Na wybrzeże w sezonie kursują pociągi do Rijeki. Inną możliwość stwarza podróż przez Zadar i Śibenik. Należy jednak pamiętać, że częstotliwość kursowania pociągów na tych trasach jest bardzo mała.

W sezonie urlopowym chorwackie wybrzeże przeżywa prawdziwe oblężenie. W tym czasie ceny hoteli i wszelkich usług oczywiście są znacznie wyższe. Dlatego warto zapoznać się z ofertą prezentowaną przez domy wypoczynkowe – Split stwarza możliwość zakwaterowania w jednym z nich, a jest to tańsza forma zakwaterowania.

Warto tam oddać się błogiemu plażowaniu przy akompaniamencie szumu morza, podziwiając fale obijające się o brzeg bądź pooddychać świeżym powietrzem, spacerując po piaszczystych plażach. Split swoje turystyczne atuty poza nadmorską lokalizacją poszerza o liczne zabytki. Przebywając w tym mieście nie można zapomnieć o zwiedzeniu Pałacu i mauzoleum cesarza Dioklecjana, gotyckiego kościoła świętego Franciszka czy też licznych muzeów takich jak np. Muzeum archeologicznego, skarbca katedry czy Muzeum Historii Morskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *