Przebarwienia skóry i metody ich usuwania

      Brak komentarzy do Przebarwienia skóry i metody ich usuwania

Problem plam barwnikowych dotyczy wielu osób. Najczęściej jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. Plamy barwnikowe pojawiają się podczas ciąży, stosowania hormonalnej terapii zastępczej lub pigułek antykoncepcyjnych. Są również związane z wiekiem. Pamiętać należny, że niektóre leki i zioła są światłouczulające.07

Kolejną przyczyną powstawania przebarwień jest poparzenie słoneczne. Na nie najbardziej narażeni są zwolennicy mocnej i szybko uzyskiwanej opalenizny. Warto też wspomnieć o przebarwieniach powstających w miejscach stanów zapalnych na skórze. Dotyczy to szczególnie cery trądzikowej. Dlatego nie powinno się jej opalać. W miejscu, gdzie skóra jest uszkodzona, często posmarowana antybakteryjną substancją, staje się wrażliwsza na słońce. Plamki o takiej genezie są trudne do wywabienia. Ciemne plamy na dłoniach i przedramionach tzw. plamy starcze- to powód, dla którego coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy medycyny estetycznej. Inne rzadsze przyczyny powstawania przebarwień to choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy, nadczynność tarczycy.

Przebarwienia różnią się miedzy sobą. Możemy dokonać podziału na:

Naskórkowe – powstają w wyniku nagromadzenia w naskórku nadmiernej liczby melanocytów (są to komórki wytwarzające barwnik) lub nadprodukcji melaniny.

Skórne – melanina zlokalizowana w skórze w warstwie brodawkowej

Mieszane – barwnik gromadzi się w naskórku i w skórze Ze względu na metodę leczenia i rokowanie wykonuje się badanie w lampie Wooda.

Wyróżniamy następujące rodzaje przebarwień:

Piegi (ephelides) to liczne drobne plamki powstające pod wpływem światła słonecznego, dlatego najczęściej występują na odsłoniętych partiach skóry. Piegi są gładkie, nie wystają ponad poziom skóry. Przyczyną brązowego zabarwienia jest nadmiar melaniny, przy prawidłowej ilości melanocytów. Powstawanie piegów jest uwarunkowane genetycznie Szczególnie często pojawiają się u osób o jasnej skórze i o jasnych lub rudych włosach. Pod wpływem światła słonecznego piegi stają się ciemniejsze i bardziej widoczne dlatego osoby u których piegi występują powinny chronić się przed słońcem. Jednak ważniejszym powodem konieczności ochrony przeciwsłonecznej, jest częstsze występowanie nowotworów UV zależnych u ludzi o jasnej karnacji.

Melasma (ostuda, chloasma) jest jednym z najczęstszych przebarwień występujących głównie u kobiet i sprawiająca największy problem estetyczny ze względu na wygląd i umiejscowienie. Nieregularne ciemne plamy na policzkach, czole, nad górną wargą są często trudne do usunięcia. Melasma pojawia się zwykle po 25 roku życia, często w czasie ciąży, podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych niektórych leków (np. hydantoiny) oraz w czasie zaburzeń endokrynologicznych (nadczynność tarczycy, choroby jajników). Zmiany nasilają się podczas intensywnej ekspozycji na ultrafiolet (w tym solarium)

Przebarwienia pozapalne mogą wystąpić w miejscach, gdzie wcześniej doszło do procesu zapalnego np. występowały zmiany trądzikowe, oparzenia słoneczne, urazy.

Plamy soczewicowate starcze (letingines seniles) zostały tak nazwane ze wyglądu na swój wygląd przypominający ziarna soczewicy. Są to okrągłe lub owalne, wyraźnie oddzielone od zdrowej skóry, niewielkie plamki w kolorze od jasnego brązu do prawie czarnego. Mogą powstać głównie na grzbietach dłoni, twarzy i szyi. Najczęściej pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. W miarę upływu czasu plamy te mogą się powiększać i przybierać coraz ciemniejsze zabarwienie.

Inne rzadziej występujące:

Plamy koloru kawy z mlekiem (plamy cafe-au-lait) są to jasnobrązowe plamy o rozmiarach od kilku do kilkudziesięciu centymetrów. Cechuje je równomierne zabarwienie i delikatne odgraniczenie od otaczającej skóry.

Znamię Beckera (melanosis naeviformis) objawia się najczęściej jako duża zmiana skórna zlokalizowana na barku, ramieniu lub tułowiu mężczyzny. W chwili urodzenia najczęściej jest niewidoczna. Ciemnieje i pokrywa się owłosieniem z upływem lat.

Profilaktyka powstawania przebarwień
Podstawą zapobiegania przebarwieniom jest ochrona przeciwsłoneczna. Podobnie jak w przypadku profilaktyki czerniaka polega na ograniczeniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stosowaniu kremów z filtrem chroniących przed UVB i UVA (wysokość filtra musi być dobrana odpowiednio do fototypu skóry i intensywności promieniowania)

A jeśli już pojawią się plamy?

Trzeba skonsultować się z lekarzem, który pomoże usunąć istniejące przebarwienia.

Najbardziej popularne jest złuszczanie peelingami chemicznymi. Penetrują one skórę na różną głębokość. Niektóre z nich docierają nawet do górnych warstw skóry właściwej. Można też próbować usunąć powierzchniowe plamki peelingiem mechanicznym, robiąc mikrodermabrazję. Kolejnym sposobem jest naświetlanie laserem lub IPL. Na skórę nakłada się także substancje rozjaśniające. Wybielają plamy albo hamują syntezę melaniny, by nie dopuścić do ich powstawania.

W zależności od rodzaju przebarwienia i głębokości zmian lekarz dobiera odpowiednią metodę.

Peelingi chemiczne

Hydroksykwasy:
Alfa – hydroksykwasy (np. glikolowy, mlekowy, cytrynowy, szczawiowy)- kwas glikolowy stosowany jest najczęściej; oprócz poprawy kolorytu skóry, przyspiesza odnowę komórkową, usuwa nadmiar martwych komórek naskórka, „otwiera” warstwę rogową naskórka dla innych składników zawartych w peelingach i kosmetykach, redukuje zmarszczki, poprawia nawilżenie i fakturę skóry,
Beta – hydroksykwasy (np. salicylowy zawarty w płynie Jessnera) – stężenia 3-5% kwasu salicylowego powodują złuszczanie naskórka,
Wielohydroksykwasy (np. glukonolakton, kwas laktobionowy, mleczan kwasu glukonowego) – dają lepsze efekty kliniczne u osób z wrażliwą skórą, w trądziku różowatym, zaburzeniach rogowacenia;
Hydrochinon
Pochodne witaminy A ( tretionina, isotretionina)
Kwas azelainowy

Mikrodermabrazja to metoda mechanicznego ścierania naskórka z użyciem głowic diamentowych bądź korundu (tlenku glinu).

Cosmelan – najskuteczniejszy do tej pory na rynku zabieg stosowany głównie w leczeniu melazmy

Od niedawna jest dostępny w Polsce (w Europie od kilku lat) zabieg o nazwie Cosmelan, który w około 98% przypadków (na podstawie przeprowadzonych badań) usuwa lub znacznie redukuje przebarwienia, nawet te zadawnione, istniejące wiele lat. Zabieg ten zwęża również pory, reguluje wydzielanie łoju oraz w sposób bardzo wyraźny stymuluje odnowę kolagenu, co objawia się znacznym odmłodzeniem skóry.

Mechanizm działania:

oparty jest na wykorzystywaniu substancji hamujących tyrozynazę, kluczowego enzymu w procesie formacji melaniny (barwnika). Kilka z substancji obecnych w Cosmelan działa przez blokowanie tego enzymu, lub nawet odwraca przemiany metaboliczne w łańcuchu. Cosmelan jest skuteczniejszą kuracją wybielającą w porównaniu do terapii depigmentacyjnych dostępnych obecnie na rynku.Stan skóry poprawia się tydzień po rozpoczęciu kuracji. W zależności od typu skóry leczenie przebiega z różną szybkością. W przypadku ciemnej skóry plamy znikają po 8 do 10 dniach. Pacjent kontynuuje terapię w domu nakładając 3 razy dziennie Cosmelan 2.

Osoby o jasnej karnacji – blondyni i szatyni o jasnych oczach – zanik plam jest obserwowany między 8 a 21 dniem. Pełen efekt zabiegu jest widoczny po miesiącu, ale kosmetyki domowe należy stosować 3 miesiące. Zwykle wykonuje się jeden zabieg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *