Zagubiony dowód osobisty – porada

      Brak komentarzy do Zagubiony dowód osobisty – porada

Zagubiony dowód osobisty to poważny problem. Nie tylko dlatego, że brak dowodu osobistego uniemożliwia nam de facto załatwienie czegokolwiek w urzędach, lecz także dlatego, że zagubiony dowód osobisty często trafia w niepowołane ręce i zostaje użyty do skradzenia naszej tożsamości i np. wzięcia kredytu na nasze nazwisko.

Dlatego też należy jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki – to znaczy zgłosić zagubienie dowodu.

Krok 1: Urząd gminy/organ, który wydał Twój dowód

Potrzebujesz: inny dokument potwierdzający tożsamość.

Zaczynasz od udania się do najbliższego Urzędu Gminy. Tam zgłaszasz zagubienie dowodu osobistego i podajesz swoje dane. Otrzymasz wtedy zaświadczenie o utracie dowodu osobistego, które spełnia jednocześnie funkcję dowodu zastępczego.

Uwagi: (1) Przygotuj się na przestanie kilku godzin w kolejce! (2) Musisz zrobić to jak najszybciej – Twoja tożsamość może zostać użyta do popełnienia przestępstwa, a jeżeli nie zgłosisz utraty dowodu, nie masz jak udowodnić, że te 50 tysięcy złotych zostało pożyczone przez przestępców, a nie przez Ciebie!

Krok 2: Policja (najbliższy komisariat)

Potrzebujesz: zaświadczenie o utracie dowodu osobistego.

Policja niechętnie przyjmuje zgłoszenia o zagubieniu dowodu osobistego, ale jeśli masz ze sobą zaświadczenie, niespecjalnie mogą zrobić coś poza przyjęciem zgłoszenia. Zostaniesz przesłuchany, a z przesłuchania zostanie sporządzony protokół. Z policji otrzymujesz kolejne zaświadczenie.

Uwagi: (1) Policja burzy się w gruncie rzeczy słusznie, bo dopóki nie zostanie dokonane przestępstwo, nie mają nic do roboty, niemniej bez tych papierów sprawa może się później skomplikować w banku.

Krok 3: Bank

Potrzebujesz: teoretycznie tylko zaświadczenie o utracie dowodu; praktycznie także zaświadczenie z policji.

Teraz czas na wizytę w banku. Najlepiej własnym, choć teoretycznie jakimkolwiek. Tam ponownie (po raz trzeci!) zgłaszamy zagubienie dowodu osobistego. Bank ma wtedy obowiązek odnotować to u siebie (blokując możliwość dokonywania transakcji na Twój dowód), zastrzec go w specjalnym systemie międzybankowym, oraz przekazać informację o tym do BIK. Pamiętajcie, żeby odebrać od banku jakieś potwierdzenie, że dokonaliście zgłoszenia!

Uwagi: (1) wiele zależy od tego, z kim będziesz rozmawiać – niekiedy da się przekonać urzędnika do zastrzeżenia dowodu tylko na podstawie dokumentu z Urzędu Gminy, ale czasami uprze się i konieczne jest zaświadczenie z policji. Jeśli jest jakiś problem, zawsze warto poprosić o rozmowę z szefem! (2) Dobrze jest regularnie sprawdzać (telefonować do banku), czy ten dokonał odpowiednich kroków. Czasami banki ignorują takie informacje – to znaczy przyjmują, ale nie przekazują informacji od zagubionym dowodzie osobistym dalej.

Krok 4: Wyrób nowy dowód osobisty

Kiedy już zabezpieczyłeś się przed kradzieżą tożsamości, czas wyrobić sobie nowy dowód osobisty (dokładniejszą instrukcję znajdziesz w tekście „Jak wyrobić dowód osobisty”). Według prawa masz na to 30 dni, więc nie odkładaj tego lepiej na później.

Krok 5: Czekaj na telefon…

Potrzebujesz: wszystkich dokumentów, jakie zebrałeś

Jest spora szansa, że mimo wszystko ktoś spróbuje wykorzystać Twoją tożsamość, czasami nawet po kilku latach dowiesz się, że ktoś wziął kredyt na Twój zagubiony dowód osobisty. Jeżeli masz wszystkie dokumenty, jesteś relatywnie bezpieczny – jeśli ktoś dał kredyt na nieważny dowód, to już jest jego problem, a nie Twój. Natomiast bądź uważny – zarówno policji, jak i firmom windykacyjnym wygodniej jest ścigać Ciebie zamiast prawdziwego złodzieja. Bądź spokojny, ale bierz pod uwagę, że (przynajmniej początkowo) możesz być jednym z podejrzanych w sprawie.

Uwagi: (1) Polskie prawo i praktyka bankowa kiepsko radzi sobie z kradzieżami tożsamości. To właśnie dlatego załatwienie wszystkich papierów, i to jak najszybciej, jest tak ważne – w najbliższej przyszłości dzięki zagubionemu dowodowi osobistemu możesz być zmuszony do udowodnienia, że nie jesteś wielbłądem (2) Zagubiony dowód osobisty to realny problem, który może zakończyć się tragicznie, jeśli go zlekceważysz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *